תלונה לרכבת ישראל. אמיתית

September 21st, 2015
אני רוצה להתלונן על תקלה ברכישת כרטיסים ברב קו בבאר שבע. היום, ניסיתי לכרוש כרטיס ברב קו שלי בתחנה באר שבע צפון
אוניברסיטה. המכשיר הראה לי כי בכרטיס שלי יש יתרה של נסיעה אחת בתל אביב שהיא בתוקף, אבל מקשי הרכישה היו חסומים. ביקשתי הסבר מעובד התחנה שאמר ששמו “נחמנים”, הוא הראה לי שבכרטיס שלי יש פרופיל סטודנט שתוקפו פג לפני שנה.

הסברתי לו שזה לא יכולה להיות הסיבה כי

 • לפני שבועים או שלושה באותה התחנה קניתי כרטיס הלוך חזור לתל אביב, בלי שום בעייה.
 • אני באופן סדיר משתמש בכרטיס הזה באוטובוסי אגד ומטרופולין, כמו גם בביטיפס בירושלים, ואין שום בעייה – גם הכרטיסים נמכרים לי, גם בנסיעות המבקרים מקלבים את הכרטיס שלי.
 • אני עכשיו נוסע ברכבת לאשדוד בנסיעה של כרטיס רב קו לתל אביב, כלומר הכרטיס שלי בתוקף. אחרת המערכת לא הייתה מאפשרת לי לנסוע, כמו שקרה לפני שנה עם יתרות הנסיעות שלי מאגד.

נכון שפרופיל סטונדט שלי לא בתוקף, כי אני כבר לא סטונדט, אני ברוך ה’ דוקטור למדעי המחשב. סטודנט כבר כנראה לא יהיה בזמן הקרוב, אולי בפנסיה קצת.

לכן אני רוצה להתלונן. על כמה דברים.
ראשית כל, על כך שעם פתיחת קו באר שבע-נתיבות שדרות אשדוד … התקנתם תכנה שלא בדקתם אותה כראוי, דבר שגורם לי עכשיו עוגמת נפש וחמיצות רוח.
שנית – על כך שהעובד שלך שעונה על שם נחמנים בתחנת רכבת באר שבע צפון אוניברסיטה דיבר איתי בגסות, כאילו אני חייב לו משהו על כך שרכבת ישראל לא עובדת כראוי.
ושלישית – על כך שאני נאלצתי לשלם יותר על הנסיעה ממה שהייתי צריך, אף על פי שברשותי היה כרטיס לגמkרי בתוקף, וכל אשמתי הייתה שלפני שנה וחצי סיימתי לימודיי לתואר שלישי באוניברסיטה בהצטיינות.

ממתי במדינת ישראל מענישים על תואר אקדמי?

אני מקווה שתתקנו את התכנה הלקויה ובלתי הבדוקה שלכם במכשירים לרכישת כרטיסים. ותסבירו לעובדים שלכם שהם שם בגלל שאנחנו עושים, לא להפך.

בברכה,
דוד טולפין

צמחונות מרבה מוות

December 21st, 2014

אני באמת לא מבין על איזו הצלת חיים והימנעות מסבל מדברים ״צמחונים לפי עקרונות״.

 • אם לא נאכל בשר, אזי פחות בהמות יחיו, כי במקום להרבות את הבהמות שמומתות לצורך ייצור בשר יצמצמו את הכמות שלהן.
 • מוות בשחיטה מביא פחות סבל ממוות בטרף על ידי חיה אחרת או מוות מרעב, זקנה או מחלות. ראיתי פרה מתפגרת מזקנה ומחלות, ראיתי סוס גוסס מרעב. אין מה להשוות עם מוות מחיתוך חלף. אני אישית הייתי מעדיף חלף.

אזי תוצאת צמחונות היא פחות חיים ויותר סבל ביחס לבהמה. אפשר כמובן לטעון שזה גם פחות מוות, אבל לפי ההיגיון לא צריך להביא ילדים לעולם כלל, כי גם כך יהיה פחות מוות.

מתקבל ללא ספק על הדעת כשלא אוכלים בשר מפני שלא אוהבים את הטעם של בשר,או לא מעכלים בשר. אבל לא לאכול בשר מפני דאגה לצער בעלי חיים או עוד למשהו דומה, זאת צביעות.

דער פאָרטרעט פון אַן אידעאַליש װײַב אין אַ פאַָר דערצײלונגען פון אײַזיק מאיר דיק

July 2nd, 2012

דער פאָרטרעט פון אַן אידעאַליש װײַב אין אַ פּאַָר דערצײלונגען פון אײַזיק מאיר דיק

אײַזיק מאיר דיק איז געװען אַ משכיל, און דערצו אײנער פון די ערשטע צו דערציען דאָס פאָלק אין ײדיש דװקא. דיקס לײענערס זײנען צום מערסטענס געװען װײַבער; פארשטײט זיך אז דער שרײַבער האָט זיך פֿאַרנומען מיט דער געזעלשאַפטליכער ראָלע און דעם גורל פון אַ װײַב.
Read the rest of this entry »

װאַָס איז ײִדיש: א פירוש צום עסיי ״װאַס פעלט אונדזער ליטעראַטור?״ פון י־ל פרץ.

June 29th, 2012

אין זײַן עסיי רעדט פרץ װעגן נױטן און צרות פון ידישער ליטעראטור. עס איז נישט פשוט צו נאכפאָלגן פרצן געדאנקן, װי געװײנטלעך, סײַ צוליב זײַן באזונדערער שפראך און סטיל, סײַ צוליב דעם װאס די טעמע איז דעמאָלט געװען נײ, און א סך באגריפן האָבן נאָך נישט באקומן זײערע באשטימטע װערטער. אַנשטאָט צו פאָרלעגן חידושים, פאַרשאַרפנט פרץ די װערטער-נױט, ניצנדיק די זעלבע װערטער אין עטלעכע פאַרשײדענע באַטײטן. אײן מונסטער איז דאָס װאָרט ״ײִּדיש ״.
Read the rest of this entry »

הרצאה לרגל הענקת פרסי פרידמן

June 22nd, 2012

שני הארועים הראשונים בחיי אחרי שעליתי היו פורים ויום פתוח לתארים מתקדמים במחלקה למדעי המחשב של אוניברסיטת בן גוריון בנגב. אני במחלקה כבר יותר מארבע שנים. כמעט מהיום הראשון אני מעורב, בהנחיית פרופ’ שמעוני, במחקר של metareasoning — שיטת פיתוח אלגוריתמים בבעיות בינה מלאכותית. אני מאמין שmetareasoning היא הדרך האולטימטיבית להתמודד עם אתגרים של בינה מלאכותית, וגם אתכם אשתדל לשכנע בכך בחמש עשרה דקות הבאות.

Read the rest of this entry »

בחזרה לווילנה

August 20th, 2011
שדרות גדמינס

שדרות גדמינס

מטר

מטר

זוג

זוג

פרחים

פרחים

פאה

פאה

מה קל ומה קשה

June 3rd, 2011
ביד אחת (כשהשנייה מגובסת) קל:

 • להקליד דוא״לים: לפחות חצי המלים בדרך כלל מיותר, אז מדלגים עליהן
 • לערוך קניות ־־־ הקונים העצבניים שבתור אחריך אורזים לך תיקים ושקיות שתסתלק כבר
 • לפתור בעיות קשות ־־־ אתה דופק בחוזקה בגבס ביאוש ופתואם באה התשובה

קשה

 • לשכנע בניפנוף ידיים: יכולת הניפנוף עם גבס מוגבלת
 • לסחוט משחת שיניים מהשפופרת ־־־ המברשת לא מסכימה לשכב על הגב בשלווה
 • להכין חביתה!!!

תל אביב

January 24th, 2011
בובה

בובה

תחנה מרכזית

תחנה מרכזית

עוגיות

עוגיות

ערב שבת

December 19th, 2010
גליון יום שישי

גליון יום שישי

בקבוקי שמן

בקבוקי שמן

נשים בוהות

October 4th, 2010
קרסולים

קרסולים

כתפיים

כתפיים